Mateusz Jarczyk
W ostatni poniedziałek, tj. 5 maja 2014 roku odbyło się spotkanie mieszkańców z kandydatami Prawa i Sprawiedliwości do Europarlamentu. Stolicę naszego powiatu odwiedziło wielu znamienitych gości.
Wśród obecnych znaleźli się kandydaci do PE: obecny poseł w Parlamencie Europejskim prof. Ryszard Legutko, posłowie na sejm RP: Andrzej Duda, prof. Ryszard Terlecki, Barbara Bartuś, Edward Czesak, senator Bogdan Pęk, oraz były poseł RP Leszek Murzyn (fot. p. Jan Lorek). Wśród zaproszonych gości znaleźli się także: wiceprezes PiS Beata Szydło, posłowie: Krzysztof Szczerski, Marek Łatas, Marek Polak, Andrzej Adamczyk oraz senator Andrzej Pająk.
Pierwszym etapem spotkania było przedstawienie przez kandydatów celów, jakie stawiają przed sobą w razie elekcji do PE. Przede wszystkim skupiono się na tym, iż głównym zadaniem będzie obrona polskich interesów, a jednym z najważniejszych punktów, będzie zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego Polski, zwłaszcza w obliczu sytuacji, która obecnie rozgrywa się na Ukrainie.
Poseł Duda (fot. https://pl-pl.facebook.com/andrzejduda) podkreślił, iż należy uważać na słowa obecnego Premiera RP Donalda Tuska, który szczyci się, że Polska za jego rządów płynie w głównym nurcie polityki europejskiej. Według Dudy oznacza to, iż obecnie Polska dryfuje w nurcie który jest nam narzucany przez mocniejszych. Na potwierdzenie tej tezy, podał przykład zamknięcia naszych stoczni, co uratowało stocznie francuskie i niemieckie oraz brak reakcji władz polskich, na budowę gazociągu północnego. Zaznaczył, iż było to wbrew naszym interesom energetycznym, a nawet gospodarczym, gdyż gazociąg blokuje częściowo port w Świnoujściu. Mówiono także o polskich złożach gazu łupkowego, ponieważ ostatnio często mówi się, że ilość gazu w łupkach nie jest tak duża, jak wcześnie zakładano. Poseł Duda podkreślił, iż główni specjaliści, którzy są odpowiedzialni za badanie naszych łupków, są silnie związani z rosyjskim Gazpromem, w którego interesie nie jest uzależnienie się Polski od tak potężnego źródła energii.
Profesor Terlecki uważa natomiast, że w naszym interesie jest zbudowanie porozumienia między krajami które leżą między Niemcami a Rosją lub w ich pobliżu, czyli m.in. Czechami, Słowacją, Ukrainą, Węgrami, Mołdawią, Rumunią, Bułgarią, Gruzją, Litwą i Łotwą (il. Mapa Międzymorza, za: Wikipedią). To dało by nam mocniejszy głos w sprawach europejskich. Wszyscy z obecnych podkreślali, jak ważna będzie frekwencja na eurowyborach, dlatego że istnieje ryzyko, iż nadal będą rządzić nami nieudolni politycy.
Po przedstawieniu programu, nadszedł czas na pytania od mieszkańców. Zgromadzonych najbardziej interesował temat naszych kopalni, zwłaszcza biorąc pod uwagę ograniczenia, które Unia Europejska wprowadza na emisję gazów cieplarnianych do atmosfery. Politycy podkreślili, iż nie ma zgody na to, by Polska miała tak duże ograniczenia na wykorzystywanie węgla, zwłaszcza w sytuacji, gdy jest to jedno z źródeł energii, które daje nam możliwość jakiejkolwiek niezależności od innych państw.
Padło też pytanie o Fablok (il. Lokomotywa spalinowa 6D (SM42) produkowana w latach 1965-1992). Tutaj bardzo dużym znawcą tematu okazał się poseł z Krzeszowic, Andrzej Adamczyk. Mówił, że również osoby z jego rodziny pracowały w Fabloku i zdaje sobie sprawę, jak wiele ten zakład znaczył dla Chrzanowian. Zaznaczył, że najbardziej Fablokowi zaszkodził brak wsparcia od władz miasta. Podkreślił, że najbardziej zmarnowaną sytuacją, była możliwość podpisania kontraktu na budowę 330 platform kolejowych pod kontenery, we wrześniu ubiegłego roku. Wartość kontraktu opiewała na 148 mln zł. Kontrakt w końcu przypadł firmie w Ostrowa Wlkp. Bardzo pocieszające były słowa wiceprezes Prawa i Sprawiedliwości Beaty Szydło, która powiedziała, że jeśli uda się wygrać przyszłoroczne wybory parlamentarne w Polsce, to na nasz region głównym celem jest uruchomienie na nowo Fabloku, a może nawet i Kopalni Siersza.
Bardzo miłym punktem spotkania była możliwość indywidualnej rozmowy z każdym z parlamentarzystów, ponieważ po oficjalnej części, każdy z zaproszonych gości pozostał na sali przez blisko 1,5 godziny. Poproszony o komentarz na temat spotkania, przewodniczący Prawa i Sprawiedliwości w Chrzanowie Krzysztof Kasperek podkreślił, iż cieszy go, że coraz częściej do naszego miasta przyjeżdżają tak ważni politycy, a spotkania z nimi cieszą się dużym zainteresowaniem. Powiedział także, że jest pod dużym wrażeniem poziomu dyskusji w czasie trwania spotkania.