Maria Krakowska, Mirosław Boruta
Tradycyjnie, jak co roku, Stowarzyszenie im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Krakowie czci pamięć swego patrona, wielkiego Polaka, Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Mając na względzie godne upamiętnienie Jego postaci, na miejsce Koncertu Pamięci, Stowarzyszenie wybrało „najpiękniejszy salon Krakowa”- Teatr im. Juliusza Słowackiego. Przygotowania do uroczystości trwały nieprzerwanie kilka tygodni. Niezliczone ilości rozmów, wspólnych spotkań, w trakcie których powstawały nowe koncepcje – wszystko to z myślą o perfekcyjnym dopracowaniu najdrobniejszych szczegółów, o wyjątkową dbałość o ostateczny, najpiękniejszy z możliwych, kształt artystyczny…
Mając w pamięci zaszczyt, jaki spotkał nasze miasto w kwietniu 2010 roku, gdy zapadła decyzja o wiecznym spoczynku śp. Pary Prezydenckiej w Archikatedrze Wawelskiej, Stowarzyszenie przypomniało „drogę Polaków” – drogę sławy i wolności, nigdy niezapomnianych idei i zwycięskiej walki o Ojczyznę (fot. p. Roman Głowacki).
Ta walka nigdy się kończy, a jej widocznym znakiem była nieobecność kilkudziesięciu naszych przyjaciół i znajomych, którzy właśnie wówczas byli w pobliżu Wzgórza Wawelskiego, dzielnie strzegąc dobrego imienia wielkich polskich patriotów, takich właśnie jak Prezydent Lech Kaczyński.
Ponad dwugodzinną wieczorną galę na cześć Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, uświetniły znakomite krakowskie zespoły: Cracovia Danza, Chór Mariański i Krakowska Młoda Filharmonia. Wspaniałą atmosferę na scenie i niezapomniane przeżycia zapewnili wszyscy występujący: artyści baletowi na czele z Romaną Agnel, śpiewacy Chóru Mariańskiego ze swym dyrygentem dr. Janem Rybarskim, soliści: Magda Niedbała-Solarz, Mariusz Solarz i Piotr Kwinta wraz z Krakowską Młodą Filharmonią i występującym gościnnie dyrygentem – Rafałem Karczmarczykiem (fot. p. Roman Głowacki). Koncert prowadzili: Maria Krakowska i Mirosław Boruta.
Wśród wypowiedzianych ze sceny (fot. p. Zbigniew Galicki) słów znalazły się i te: „Warto być Polakiem”. Byliśmy, jesteśmy, będziemy – tysiąc pięćdziesiąt lat, a przecież i wcześniej. „Warto być Polakiem”, po co? Dla Nich, dla Polek i Polaków, którzy 10 kwietnia 2010 roku oddali życie czcząc bohaterów, żołnierzy Niepodległej Polski skrytobójczo zamordowanych przez Rosjan, Ofiary kłamliwie przez lata przemilczanej rosyjskiej zbrodni w Katyniu. Dzisiaj Lech Kaczyński, prezydent Polski, prezydent Polaków spoczywa z honorami na Wawelu, bo jest symbolem niezłomnej postawy walki o wolność waszą i naszą, symbolem dochodzenia do prawdy, umiejętności docenienia męczeństwa i krwi przelanej za Polskę, przypomnijmy Jego słowa: „Warto być Polakiem, warto, by Polska trwała i zwyciężała”.
Pierwszą część Gali, dedykowanej śp. Prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu rozpoczął występ artystów zespołu Cracovia Danza (fot. p. Andrzej Kalinowski), którzy zachwycili swym kunsztem i wyróżniającymi się, bogato zdobionymi strojami. Feria barw i kolorów oraz dynamika i żywiołowość występu, przeplatanego fragmentami najpiękniejszych polskich utworów, przeniosły nas do krainy wspomnień i rozmyślań nad dziejami Polski i Jej dróg do wolności… Blisko godzinny występ zachwycił publiczność, wyzwolił wielkie emocje i głębokie przeżycia…
Podobnym wzruszeniom nie było końca w trakcie drugiej części uroczystości, bowiem pieczołowicie dobrany repertuar polskich pieśni patriotycznych w najpiękniejszych z możliwych aranżacji profesora Tomasza Chmiela, w wykonaniu Chóru Mariańskiego i Krakowskiej Młodej Filharmonii, zachwycił ponad 500-osobową publiczność, która w sposób niezwykle żywiołowy, raz po raz okazując zachwyt nad tym, co nasze – prawdziwie polskie, sowicie nagradzała oklaskami wszystkich występujących (fot. p. Andrzej Kalinowski)… Goście, nie kryjąc łez wzruszenia, nie szczędzili gestów, wyrażających serdeczność i wzajemną życzliwość. Wyjątkowa atmosfera tego wieczoru, stworzyła niepowtarzalny klimat w poczuciu silnej wspólnoty i jedności…
Niedzielny wieczór pełen wspomnień, ogromnych wzruszeń i wielkich emocji na długo pozostanie w naszej pamięci, gdyż owacjom, bisom i rozlegającym się po zakończonym koncercie okrzykom „dziękujemy” nie było końca… Ten dzień był niezwykły… Świętował Kraków – radosny, ale i zadumany w refleksji nad Polską i dziedzictwem Prezydenta Lecha Kaczyńskiego (fot. p. Alicja Rostocka). Do sukcesu naszego przedsięwzięcia przyczynili się m.in. pp.: Michał Cholewa, Beata, Justyna i Robert Chołostowie, Zbigniew Galicki, Roman Głowacki, Jolanta i Mariusz Grudniakowie, Andrzej Kalinowski, Natalia Karpierz, Kazimierz Korabiński, Dawid Liszka, Ryszard Majdzik, Maria Michałek, Anna Maria Miłowska, Paweł Nowak, Rafał Paluch i Alicja Rostocka. Dziękujemy bardzo
I jeszcze linki do pamiątkowych albumów zdjęć, których autorami są pp. Alicja Rostocka, Zbigniew Galicki, Andrzej Kalinowski i Jan Lorek:
https://goo.gl/photos/mvXaUXRDzXWoaNv48
https://goo.gl/photos/qyRgEAQMUh5Ambga6
https://goo.gl/photos/JqtjFQLz8UP3FakC6
https://goo.gl/photos/U4Tq3JCudpogUsBx8