Fotografie w tekście p. Jan Lorek.
W programie „Młodzież kontra, czyli pod ostrzałem” 19 października gościł poseł Prawa i Sprawiedliwości, dr hab. Krzysztof Szczerski. Dyskusja z młodzieżą dotyczyła przede wszystkim trzech sfer: polityki socjalnej, polityki zagranicznej oraz wewnętrznej sytuacji w Prawie i Sprawiedliwości.
Poseł Szczerski zadeklarował między innymi, że Prawo i Sprawiedliwość unieważni „Ustawę 67” i ponownie obniży wiek emerytalny. Zbulwersowało to przedstawiciela PO, który zaczął mówić o tym, że tylko podwyższenie go daje szansę na utrzymanie w ryzach systemu emerytalnego. Bronił również proponowanej przez rząd ustawy o sześciodniowym tygodniu pracy. Poseł Szczerski przypomniał, że PO nie powinno się wypowiadać w sprawach gospodarczych, bo to za rządów Prawa i Sprawiedliwości Polska miała najkorzystniejsze wskaźniki. Przypomniał też, że Polska niestety znajduje się bardzo wysoko w rankingu rozwarstwienia społecznego. Przypomniał, że dla Prawa i Sprawiedliwości ogromne rozwarstwienie społeczne jest zjawiskiem szkodliwym.
Na pytanie przedstawiciela Polskiej Partii Pracy o możliwość poparcia przez Prawo i Sprawiedliwość postulatu wspólnej płacy minimalnej dla całej Unii Europejskiej poseł Prawa i Sprawiedliwości odparł, że nie jest ona możliwa. Jego zdaniem jest to tylko nośne polityczne hasło, które jednak nie jest do zrealizowania, bo różnice między gospodarkami państw Unii są zbyt duże. Zdaniem polityka realizacja tego postulatu doprowadziłaby do katastrofy w państwach mniej zamożnych.
Przedstawiciel Nowej Prawicy zapytał o kwestię „darmowego” rządowego podręcznika. Wyraził pogląd, że ujednolicanie programu nauczania źle służy dzieciom, bo każde dziecko ma inne potrzeby. Stwierdził, że to rodzice powinni wybierać szkołę według predyspozycji dziecka. Poseł Szczerski zgodził się z tym, że to rodzice najlepiej znają swoje pociechy. Dodał, że ich rola w wychowaniu jest ogromna oraz że nie można całej odpowiedzialności za wychowanie przerzucać na szkołę. Szkoła to tylko jeden z segmentów wychowania i nie zastąpi udziału w tym procesie rodziców dziecka – stwierdził.
Młodzież Wszechpolska poruszyła sprawę honorowania na Ukrainie bandyckiego ugrupowania UPA, które w latach 40. mordowało Polaków. Szczerski powiedział, że w jego opinii Ukraińcy popełniają w tej materii duży błąd, a tożsamość ukraińska nie może budować się na takich symbolach. Podkreślił, że znacznie lepiej byłoby, gdyby Ukraińcy zechcieli się wsłuchać w rady i nauczanie św. Jana Pawła II, który wskazywał, jaką rolę w Europie odgrywa Ukraina.
Poseł Szczerski na pytanie o korektę relacji z Rosją za przyszłych rządów Prawa i Sprawiedliwości udzielił bardzo akademickiej odpowiedzi. Wytłumaczył punkt po punkcie jak powinna wyglądać dyplomacja w stosunku do państwa tak agresywnego. Podkreślił, że rząd PO nie radzi sobie w bieżącej sytuacji, a jedną z najbardziej rzucających się w oczy spraw była naiwność ministra Sikorskiego, który sądził, że jest w stanie prowadząc miękką politykę zagraniczną rozgrywać jednocześnie Berlin i Moskwę.
W program wkradł się też wątek humorystyczny. Studenci posła Szczerskiego upomnieli się za pośrednictwem Internetu o materiały na seminarium dyplomowe.
* Autor to krakowski językoznawca, doktorant UJ, kandydat do Sejmiku Województwa Małopolskiego.